| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ101A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 48010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 100 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ101A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ101A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ101A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ101A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ101A is new and unused, you can buy ERG-2SJ101A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ101A.
| GJM0335C1E6R3BB01D | 6.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GJM0335C1E6R3BB01D.pdf | |
| IULNK2-32695-60 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IULNK2-32695-60.pdf | |
| EZJ-Z1V39010 | VARISTOR 39V 0603 | EZJ-Z1V39010.pdf | |
| JCC18HETN | FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P | JCC18HETN.pdf | |
| FCRIMP1 RD076 | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 18-22 AWG Red | FCRIMP1 RD076.pdf | |
| ATSAM3SD8BA-MU | ARM® Cortex®-M3 SAM3S Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | ATSAM3SD8BA-MU.pdf | |
| 7134LA70J | IC SRAM 32KBIT 70NS 52PLCC | 7134LA70J.pdf | |
| XPEWHT-L1-0000-007A9 | LED Lighting XLamp® XP-E White, Warm 2850K 3.05V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEWHT-L1-0000-007A9.pdf | |
| V300B8T200BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W | V300B8T200BF3.pdf | |
| VI-22P-MW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VI-22P-MW-B1.pdf | |
| AC0805JR-073K9L | RES SMD 3.9K OHM 5% 1/8W 0805 | AC0805JR-073K9L.pdf | |
| RMCF1206FT680K | RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 | RMCF1206FT680K.pdf | |
| ECM44DRKF | CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD | ECM44DRKF.pdf | |
| RCL121839R2FKEK | RES SMD 39.2 OHM 1W 1812 WIDE | RCL121839R2FKEK.pdf |