| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ683V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 17010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 68K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ683V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ683V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ683V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ683V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ683V is new and unused, you can buy ERG-1SJ683V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ683V.
| BK/MDQ-V-1/10 | FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG | BK/MDQ-V-1/10.pdf | |
| 53112-1 | Terminal Relay Terminal Connector Crimp, Flag 16-20 AWG | 53112-1.pdf | |
| VS-HFA70FA120 | Diode Array 2 Independent Standard 1200V (1.2kV) 70A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | VS-HFA70FA120.pdf | |
| 8T49N203A-999NLGI | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN | 8T49N203A-999NLGI.pdf | |
| MB90025PMT-GS-159E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025PMT-GS-159E1.pdf | |
| SN74ALS1035D | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Collector Output 14-SOIC | SN74ALS1035D.pdf | |
| OPTX1DIF8 | Sub - Lens - Holder Required Diffused 10° Spot | OPTX1DIF8.pdf | |
| MS3108R10SL-4P | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3108R10SL-4P.pdf | |
| AXG720047 | 20 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | AXG720047.pdf | |
| 1-641210-2 | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Gold | 1-641210-2.pdf | |
| AF1210FR-0738R3L | RES SMD 38.3 OHM 1% 1/2W 1210 | AF1210FR-0738R3L.pdf | |
| MBB02070D3652DC100 | RES 36.5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL | MBB02070D3652DC100.pdf |