| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ563A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 56K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ563A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ563A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ563A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ563A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ563A is new and unused, you can buy ERG-1SJ563A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ563A.
| 30LVD10BK-R | 1000pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.331" Dia (8.40mm) | 30LVD10BK-R.pdf | |
| RBC17DCAD | CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD | RBC17DCAD.pdf | |
| ASTMHTV-80.000MHZ-XJ-E-T | 80MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-80.000MHZ-XJ-E-T.pdf | |
| JAN1N750D-1 | Zener Diode 4.7V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | JAN1N750D-1.pdf | |
| 74279220601 | 600 Ohm Impedance Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) Surface Mount 2.1A 1 Lines 80 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | 74279220601.pdf | |
| R1LV0808ASB-5SI#B0 | IC SRAM 8MBIT 55NS 44TSOP | R1LV0808ASB-5SI#B0.pdf | |
| XPEWHT-L1-R250-00DE3 | LED Lighting XLamp® XP-E White, Cool 5000K 3.05V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEWHT-L1-R250-00DE3.pdf | |
| 3362W-1-101LF | 100 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | 3362W-1-101LF.pdf | |
| V300B28T150BS | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V300B28T150BS.pdf | |
| HCC49DRXN-S734 | CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD | HCC49DRXN-S734.pdf | |
| CTVS07RF-15-97PD | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVS07RF-15-97PD.pdf | |
| 1731110141 | 37 Position Two Piece Backshell Connector Gray 90°, 180° Unshielded | 1731110141.pdf | |
| RNC55J7502FSR36 | RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55J7502FSR36.pdf |