| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ513A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 51K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ513A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ513A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ513A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ513A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ513A is new and unused, you can buy ERG-1SJ513A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ513A.
| ESMQ201VRD272MA50S | 2700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201VRD272MA50S.pdf | |
| KMG63VB102M16X25LL | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 166 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG63VB102M16X25LL.pdf | |
| MR051A560JAAAP1 | 56pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm) | MR051A560JAAAP1.pdf | |
| ROV14-112K-S | VARISTOR 1100V 4.5KA DISC 14MM | ROV14-112K-S.pdf | |
| GBA10DTKS | CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD | GBA10DTKS.pdf | |
| JCB22DYFR | CONN CARDEDGE DL 44POS .050 SMD | JCB22DYFR.pdf | |
| AK4384ET | DAC, Audio 24 bit 192k I²S 16-TSSOP | AK4384ET.pdf | |
| 74AHCT1G32GW,165 | OR Gate IC 1 Channel 5-TSSOP | 74AHCT1G32GW,165.pdf | |
| H/MS3102A20-29P(73) | 17 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | H/MS3102A20-29P(73).pdf | |
| 97-3102A28-20S | AB 14C 4#16 10#12 SKT RECP | 97-3102A28-20S.pdf | |
| KJB6T9W35SDL | 6 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T9W35SDL.pdf | |
| 1850700000 | 9 Position Terminal Block Plug, Blade Sockets 0.400" (10.16mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1850700000.pdf |