| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ512A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 5.1K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ512A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ512A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ512A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ512A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ512A is new and unused, you can buy ERG-1SJ512A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ512A.
| 08051C182K4Z2A | 1800pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 08051C182K4Z2A.pdf | |
| KP1830268014W | 6800pF Film Capacitor 63V 100V Polypropylene (PP) Radial | KP1830268014W.pdf | |
| 0ATO025.MXGLO | FUSE AUTO 25A 32VAC/VDC BLADE | 0ATO025.MXGLO.pdf | |
| 345-062-521-202 | CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN | 345-062-521-202.pdf | |
| VS-8CSH01-M3/87A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN | VS-8CSH01-M3/87A.pdf | |
| XPLAWT-H0-0000-000LU50E4 | LED Lighting XLamp® XP-L White, Neutral 4500K 2.95V 1.05A 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPLAWT-H0-0000-000LU50E4.pdf | |
| S1DXM-A2C30M-AC240V | On-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 0.2 Sec ~ 30 Min Delay 7A @ 250VAC Socket | S1DXM-A2C30M-AC240V.pdf | |
| 85-190224-28G | 24 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | 85-190224-28G.pdf | |
| RJE7118811F3 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat6 | RJE7118811F3.pdf | |
| YC124-JR-072R4L | RES ARRAY 4 RES 2.4 OHM 0804 | YC124-JR-072R4L.pdf | |
| MFR-25FBF52-51R1 | RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL | MFR-25FBF52-51R1.pdf | |
| CP00151R200JE66 | RES 1.2 OHM 15W 5% AXIAL | CP00151R200JE66.pdf |