| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ473A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 109010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 47K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ473A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ473A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ473A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ473A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ473A is new and unused, you can buy ERG-1SJ473A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ473A.
| 51939-849LF | R/A HDR POWERBLADE | 51939-849LF.pdf | |
| SC53LC-330 | 33µH Shielded Inductor 1.09A 288 mOhm Max Nonstandard | SC53LC-330.pdf | |
| MAX202EESE+T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SO | MAX202EESE+T.pdf | |
| CXB1304-0000-000F0BC450E | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXB1304 White, Cool Square | CXB1304-0000-000F0BC450E.pdf | |
| VI-B7W-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-B7W-IY-B1.pdf | |
| ETSA120330UC-P5RP-SZ | 12V 40W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord Input | ETSA120330UC-P5RP-SZ.pdf | |
| MS3101A12S-3SX | AB 2C 2#16S SKT RECP | MS3101A12S-3SX.pdf | |
| D38999/24MH35HA-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN | D38999/24MH35HA-LC.pdf | |
| KJL3T11B35PAL | 13 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | KJL3T11B35PAL.pdf | |
| 66207-056LF | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ | 66207-056LF.pdf | |
| 0192210237 | Ring Terminal Connector 5/16 Stud Flat Sided, Tubular 1 AWG Crimp | 0192210237.pdf | |
| AT0402BRD079K31L | RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/16W 0402 | AT0402BRD079K31L.pdf | |
| RT1210CRD07470RL | RES SMD 470 OHM 0.25% 1/4W 1210 | RT1210CRD07470RL.pdf |