| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ391V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 390 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ391V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ391V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ391V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ391V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ391V is new and unused, you can buy ERG-1SJ391V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ391V.
| XC5A-1082-S038 | CONNECTR 10POS RT-ANGL TERM DIN | XC5A-1082-S038.pdf | |
| ECC40DCCD-S189 | CONN EDGECARD 80POS .100" | ECC40DCCD-S189.pdf | |
| 9HT10-32.768KDZF-T | 32.768kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 70 kOhm -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD | 9HT10-32.768KDZF-T.pdf | |
| SIT8209AI-G2-33E-120.000000Y | OSC XO 3.3V 120MHZ OE | SIT8209AI-G2-33E-120.000000Y.pdf | |
| LT1027CCS8-5#PBF | Series Voltage Reference IC ±0.05% 15mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1027CCS8-5#PBF.pdf | |
| VI-B22-MW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VI-B22-MW-F4.pdf | |
| VI-25D-MU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W | VI-25D-MU-F3.pdf | |
| G3VM-61CR1 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 8-DIP (0.300", 7.62mm) | G3VM-61CR1.pdf | |
| LTR18EZPJ363 | RES SMD 36K OHM 3/4W 1206 WIDE | LTR18EZPJ363.pdf | |
| GTSL030R14S-A7S | GT 7C 7#16S SKT RECP BOX RM | GTSL030R14S-A7S.pdf | |
| TVS06RS-19-28PA-LC | TV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG | TVS06RS-19-28PA-LC.pdf | |
| SJ2M-01GF-M1.0S | CONTACT TAB 24-20AWG JFA | SJ2M-01GF-M1.0S.pdf | |
| OSTV7180251 | 18 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole | OSTV7180251.pdf | |
| RCS06032R40FKEA | RES SMD 2.4 OHM 1% 1/4W 0603 | RCS06032R40FKEA.pdf |