| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ391A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 390 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ391A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ391A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ391A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ391A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ391A is new and unused, you can buy ERG-1SJ391A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ391A.
| 226CKR063M | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.536 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226CKR063M.pdf | |
| C2012JB1C226M125AC | 22µF 16V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB1C226M125AC.pdf | |
| SS30V-R400028 | 2.8mH @ 1kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 4A DCR 70 mOhm | SS30V-R400028.pdf | |
| DSPIC30F6010T-20E/PF | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 144KB (48K x 24) FLASH 80-TQFP (14x14) | DSPIC30F6010T-20E/PF.pdf | |
| EVAL-ADXL346Z-M | ADXL346 iMEMS® Accelerometer, 3 Axis Sensor Evaluation Board | EVAL-ADXL346Z-M.pdf | |
| EV_ICM-20689 | ICM-20689 - Accelerometer, Gyroscope, 3 Axis Sensor Evaluation Board | EV_ICM-20689.pdf | |
| RMCF0603FT3K09 | RES SMD 3.09K OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT3K09.pdf | |
| RM15QPS-4SA | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Silver | RM15QPS-4SA.pdf | |
| N3428-6303RB | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | N3428-6303RB.pdf | |
| 1637250000 | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1637250000.pdf | |
| CRCW04022M20JNTD | RES SMD 2.2M OHM 5% 1/16W 0402 | CRCW04022M20JNTD.pdf | |
| RAVF164DJT1R50 | RES ARRAY 4 RES 1.5 OHM 1206 | RAVF164DJT1R50.pdf | |
| 4420P-1-471 | RES ARRAY 10 RES 470 OHM 20SOIC | 4420P-1-471.pdf |