| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ360A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 36 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ360A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ360A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ360A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ360A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ360A is new and unused, you can buy ERG-1SJ360A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ360A.
| B32674D8305J | 3µF Film Capacitor 875V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm) | B32674D8305J.pdf | |
| ECC08DCWI | CONN EDGECARD 16POS .100" | ECC08DCWI.pdf | |
| GP10J-M3/73 | DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL | GP10J-M3/73.pdf | |
| VS-85HFLR80S05 | Diode Standard 800V 85A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-85HFLR80S05.pdf | |
| FQU7P20TU_AM002 | MOSFET P-CH 200V 5.7A IPAK | FQU7P20TU_AM002.pdf | |
| ATSAMC20J16A-MNT | ARM® Cortex®-M0+ SAM C20 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH | ATSAMC20J16A-MNT.pdf | |
| CY7C1373KV33-100AXC | IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP | CY7C1373KV33-100AXC.pdf | |
| S-L2985B30-H4T1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA WLP-4B | S-L2985B30-H4T1.pdf | |
| EL5825IR-T7 | - Converter, TFT LCD Voltage Regulator IC 8 Output 24-TSSOP | EL5825IR-T7.pdf | |
| VI-B1J-CY | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VI-B1J-CY.pdf | |
| VE-B71-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VE-B71-IY-B1.pdf | |
| VI-B6B-MU-S | CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W | VI-B6B-MU-S.pdf | |
| XR16L2750CM-0B-EB | XR16L2750 - Interface, UART Evaluation Board | XR16L2750CM-0B-EB.pdf | |
| RMCF1206JG20K0 | RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 | RMCF1206JG20K0.pdf | |
| MS3122E16-26SF0 | 26 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS3122E16-26SF0.pdf |