| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ272A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 2.7K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ272A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ272A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ272A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ272A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ272A is new and unused, you can buy ERG-1SJ272A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ272A.
| CD45-E2GA152M-GKA | 1500pF 440VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | CD45-E2GA152M-GKA.pdf | |
| M39003/03-4022 | 68µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/03-4022.pdf | |
| US6J3PAK | ACS LPSJ 60A 3 POLE ASSEMBLY KIT | US6J3PAK.pdf | |
| 8N4SV75EC-0009CDI8 | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0009CDI8.pdf | |
| R0.25D-2412/HP-R | CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-12VOUT | R0.25D-2412/HP-R.pdf | |
| HIP1011AEVAL1 | HIP1011 - Power Management, Hot Swap Controller Evaluation Board | HIP1011AEVAL1.pdf | |
| GBB45DHAN | CONN EDGECARD 90POS R/A .050 SLD | GBB45DHAN.pdf | |
| AIT0P16S-1PS | ER 7C 7#16S PIN RECP WALL | AIT0P16S-1PS.pdf | |
| TVPS00RK-9-35JA | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVPS00RK-9-35JA.pdf | |
| 531134-2 | 105 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 531134-2.pdf | |
| 0387290154 | 4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387290154.pdf | |
| 0395210003 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 0395210003.pdf | |
| PFS35-0R56F1 | RES SMD 0.56 OHM 1% 35W TO263 | PFS35-0R56F1.pdf |