| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ270A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 27 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ270A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ270A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ270A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ270A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ270A is new and unused, you can buy ERG-1SJ270A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ270A.
| 0242.100UAT1 | FUSE CRTRDGE 100MA 250VAC/DC AXL | 0242.100UAT1.pdf | |
| EBA49DCMN-S288 | CONN EDGECARD 98POS .125" | EBA49DCMN-S288.pdf | |
| 0910-60M | RF Transistor NPN 65V 8A 890MHz ~ 1GHz 180W Chassis Mount 55AW | 0910-60M.pdf | |
| EP4SGX230FF35I4N | IC FPGA 564 I/O 1152FBGA | EP4SGX230FF35I4N.pdf | |
| 39-09-7 | LED HARDWARE LENS FILTER | 39-09-7.pdf | |
| VE-B6J-MU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | VE-B6J-MU-F4.pdf | |
| ERA-8ARW1272V | RES SMD 12.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 | ERA-8ARW1272V.pdf | |
| ERJ-1GNF10R7C | RES SMD 10.7 OHM 1% 1/20W 0201 | ERJ-1GNF10R7C.pdf | |
| KJA7T25W61PN | 61 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJA7T25W61PN.pdf | |
| CA3102E28-21PBF80F0 | 37 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | CA3102E28-21PBF80F0.pdf | |
| 0875681694 | 16 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG | 0875681694.pdf | |
| 1-1971772-3 | 3 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.236" (6.00mm) | 1-1971772-3.pdf | |
| HW07005200J0G | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW07005200J0G.pdf | |
| ERJ-S14F8061U | RES SMD 8.06K OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-S14F8061U.pdf |