| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ243A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 24K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ243A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ243A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ243A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ243A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ243A is new and unused, you can buy ERG-1SJ243A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ243A.
| C0603C560F1GACTU | 56pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C560F1GACTU.pdf | |
| EMC15DRYI-S734 | CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD | EMC15DRYI-S734.pdf | |
| DSC1033CC1-012.0000 | 12MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 3mA (Typ) Standby (Power Down) | DSC1033CC1-012.0000.pdf | |
| TLV5604CPWG4 | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | TLV5604CPWG4.pdf | |
| TC32MCZB | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | TC32MCZB.pdf | |
| FL40WL6A | Incandescent Panel Indicator Wire Leads - 8" (203.20mm) | FL40WL6A.pdf | |
| JA1N056S101UA | 100 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2.25W Solder Lug | JA1N056S101UA.pdf | |
| REC5-4805DRWZ/H6/A/SMD | CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-05VOUT | REC5-4805DRWZ/H6/A/SMD.pdf | |
| 78SR153HC | REGULATORS 5.25V/1.5A INT SW HOR | 78SR153HC.pdf | |
| PT02P-12-8P | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT02P-12-8P.pdf | |
| 1565963-1 | 040III TAB NON SEALED TIN | 1565963-1.pdf | |
| 3120-20-0200-00 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 3120-20-0200-00.pdf | |
| 1437651-8 | CONN BARRIER BLOCK SCREW | 1437651-8.pdf | |
| VM21555100J0G | 21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | VM21555100J0G.pdf | |
| RG3216N-1003-D-T5 | RES SMD 100K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216N-1003-D-T5.pdf |