| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ203A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 20K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ203A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ203A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ203A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ203A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ203A is new and unused, you can buy ERG-1SJ203A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ203A.
| TMK021CG4R9BK-W | 4.9pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 008004 (0201 Metric) 0.010" L x 0.005" W (0.25mm x 0.13mm) | TMK021CG4R9BK-W.pdf | |
| WYO102MCMBB0KR | 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | WYO102MCMBB0KR.pdf | |
| VJ0603D360MXBAC | 36pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D360MXBAC.pdf | |
| FMMT918TA | RF Transistor NPN 15V 100mA 600MHz 330mW Surface Mount SOT-23-3 | FMMT918TA.pdf | |
| NRS5024T2R2NMGJ | 2.2µH Shielded Wirewound Inductor 3.1A 29 mOhm Max Nonstandard | NRS5024T2R2NMGJ.pdf | |
| ADN4665ARUZ | 4/0 Driver LVDS 16-TSSOP | ADN4665ARUZ.pdf | |
| VND05B-12-E | IC SMART PWR SSR 2CH HEPTAWATT-7 | VND05B-12-E.pdf | |
| V24B3V3T150BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W | V24B3V3T150BL2.pdf | |
| TLP170A(TP,F) | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 4-SOP (0.173", 4.40mm) | TLP170A(TP,F).pdf | |
| AT0402DRD07499RL | RES SMD 499 OHM 0.5% 1/16W 0402 | AT0402DRD07499RL.pdf | |
| 0022288032 | 3 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0022288032.pdf | |
| 1877640000 | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle, Under Board Through Hole | 1877640000.pdf | |
| 1726121 | 5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1726121.pdf |