| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ202V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 17010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 2K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ202V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ202V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ202V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ202V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ202V is new and unused, you can buy ERG-1SJ202V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ202V.
| B41231B5229M | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B5229M.pdf | |
| EET-UQ2C182LA | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2C182LA.pdf | |
| 16MS747KEFC5X7 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS747KEFC5X7.pdf | |
| T496D475K035AS | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2917 (7343 Metric) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T496D475K035AS.pdf | |
| EBM18DKKH-S1451 | CONN EDGE DUAL .156 WW 36POS | EBM18DKKH-S1451.pdf | |
| AD5543BR | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | AD5543BR.pdf | |
| 23-22BUSRSYGC/S530-A5/E3/TR8 | Green, Red 573nm Green, 631nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Red 1206 (3216 Metric) | 23-22BUSRSYGC/S530-A5/E3/TR8.pdf | |
| RC0402FR-07750RP | RES SMD 750 OHM 1% 1/16W 0402 | RC0402FR-07750RP.pdf | |
| ERJ-12ZYJ8R2U | RES SMD 8.2 OHM 5% 3/4W 2010 | ERJ-12ZYJ8R2U.pdf | |
| 0022280020 | 2 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0022280020.pdf | |
| 0395354020 | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 0395354020.pdf | |
| RT1206WRC074K53L | RES SMD 4.53KOHM 0.05% 1/4W 1206 | RT1206WRC074K53L.pdf | |
| PFS35-2K7F1 | RES SMD 2.7K OHM 1% 35W TO263 | PFS35-2K7F1.pdf | |
| RCP2512B390RGWB | RES SMD 390 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512B390RGWB.pdf | |
| RNF14JTD3K00 | RES 3K OHM 1/4W 5% AXIAL | RNF14JTD3K00.pdf |