| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ202A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 2K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ202A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ202A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ202A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ202A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ202A is new and unused, you can buy ERG-1SJ202A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ202A.
| LFCL0350ZC1 | FUSE CARTRIDGE 600VAC NON STD | LFCL0350ZC1.pdf | |
| 80412000440 | FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD | 80412000440.pdf | |
| LS42K420QP | VARISTOR 680V 65KA CHASSIS | LS42K420QP.pdf | |
| ASTMHTV-19.200MHZ-AK-E | 19.2MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-19.200MHZ-AK-E.pdf | |
| UPD78F1008GA-HAB-AX | 78K/0R 78K0R/Kx3-L Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH | UPD78F1008GA-HAB-AX.pdf | |
| DSPIC33EP128MC204-H/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP128MC204-H/TL.pdf | |
| CY7C1474BV25-167BGCT | IC SRAM 72MBIT 167MHZ 209FBGA | CY7C1474BV25-167BGCT.pdf | |
| PMR4GD | LED Panel Indicator Green Diffused 120° 2.1V 150mA Rectangle with Flat Top, 2.10mm x 4.00mm Wire Leads | PMR4GD.pdf | |
| 3250W-66-503 | 50k Ohm 1W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Wirewound 25 Turn Side Adjustment | 3250W-66-503.pdf | |
| CRCW120628K7FKEA | RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW120628K7FKEA.pdf | |
| ESR10EZPF8451 | RES SMD 8.45K OHM 1% 0.4W 0805 | ESR10EZPF8451.pdf | |
| D38999/26WJ4SAL | 56 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WJ4SAL.pdf | |
| 831-83-003-40-001191 | 3 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 831-83-003-40-001191.pdf | |
| CRGH2512F12R4 | RES SMD 12.4 OHM 1% 2W 2512 | CRGH2512F12R4.pdf |