| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ201A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 200 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ201A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ201A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ201A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ201A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ201A is new and unused, you can buy ERG-1SJ201A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ201A.
| FXTC-HE73TC-64 MHZ | 64MHz HCMOS TCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 55mA Enable/Disable | FXTC-HE73TC-64 MHZ.pdf | |
| JAN1N4977D | Zener Diode 62V 5W ±1% Through Hole E, Axial | JAN1N4977D.pdf | |
| BC848BWH6327XTSA1 | TRANS NPN 30V 0.1A SOT323 | BC848BWH6327XTSA1.pdf | |
| DS4M200D+33 | Clock Oscillator IC 200MHz 10-LCCC Exposed Pad | DS4M200D+33.pdf | |
| LTC6101HVAHS5#TRPBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit TSOT-23-5 | LTC6101HVAHS5#TRPBF.pdf | |
| MCP1826S-2502E/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A SOT-223-3 | MCP1826S-2502E/DB.pdf | |
| 5610006803F | LED Circuit Board Indicator | 5610006803F.pdf | |
| VI-2WD-EV-S | CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W | VI-2WD-EV-S.pdf | |
| CK1601-7R | DC/DC CONVERT 24V 6A | CK1601-7R.pdf | |
| HD1E-M-DC5V | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole | HD1E-M-DC5V.pdf | |
| ERJ-3EKF2150V | RES SMD 215 OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-3EKF2150V.pdf | |
| CTVP00RW-21-121PD-P15 | 121 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RW-21-121PD-P15.pdf | |
| 20SRBS8-Y | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Snap-In | 20SRBS8-Y.pdf | |
| 57102-F08-14LF | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 57102-F08-14LF.pdf |