| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ183A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 18K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ183A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ183A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ183A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ183A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ183A is new and unused, you can buy ERG-1SJ183A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ183A.
| CC1206JRNPO0BN680 | 68pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206JRNPO0BN680.pdf | |
| C1206C111J1GACTU | 110pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C111J1GACTU.pdf | |
| GRM188F51A105ZA01D | 1µF 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188F51A105ZA01D.pdf | |
| LELZX12-1REC5-35239-35-G2-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | LELZX12-1REC5-35239-35-G2-V.pdf | |
| MASMCJ60CA | TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB | MASMCJ60CA.pdf | |
| LTC2863IDD-2#TRPBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-DFN (3x3) | LTC2863IDD-2#TRPBF.pdf | |
| A5191HRTPG-XTP | 1.2k Modem HART 28-PLCC (11.51x11.51) | A5191HRTPG-XTP.pdf | |
| MAX6313UK42D2-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6313UK42D2-T.pdf | |
| VE-JVN-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-JVN-CY-F1.pdf | |
| VI-JN1-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VI-JN1-IX-B1.pdf | |
| VE-J63-IW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VE-J63-IW-F3.pdf | |
| 0526960044 | DEKAFIX GW 6 MARKED 44 50/CD | 0526960044.pdf | |
| PAT0603E2671BST1 | RES SMD 2.67KOHM 0.1% 0.15W 0603 | PAT0603E2671BST1.pdf | |
| RN55C81R6BRE6 | RES 81.6 OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C81R6BRE6.pdf |