| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ182V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 23010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1.8K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ182V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ182V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ182V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ182V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ182V is new and unused, you can buy ERG-1SJ182V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ182V.
| SMDA24C-4-2E3/TR7 | TVS DIODE 24VWM 55VC 8SOIC | SMDA24C-4-2E3/TR7.pdf | |
| MB90F367WSPMT-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90360 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB90F367WSPMT-GSE1.pdf | |
| CY7C63801-PXC | USB Controller USB 2.0 GPIO, SPI Interface 16-PDIP | CY7C63801-PXC.pdf | |
| SN74F257NE4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-PDIP | SN74F257NE4.pdf | |
| ISL97652IRZ | LCD TV/Monitor PMIC 48-QFN (7x7) | ISL97652IRZ.pdf | |
| V24A12E400BS | CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W | V24A12E400BS.pdf | |
| VI-B4B-CU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W | VI-B4B-CU-F3.pdf | |
| PT6527D | REGULATOR 1.2V 8A 3.3/5VIN HORZ | PT6527D.pdf | |
| CPC1988J | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) ISOPLUS264™ | CPC1988J.pdf | |
| CTV07RW-25-43HC | 43 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTV07RW-25-43HC.pdf | |
| C016 10K019 004 2 | 20 (19 + PE) Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line), Right Angle Cable Clamp | C016 10K019 004 2.pdf | |
| 802-10-034-10-001101 | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 802-10-034-10-001101.pdf | |
| 54101-T0602LF | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 54101-T0602LF.pdf |