| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ160V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 16 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ160V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ160V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ160V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ160V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ160V is new and unused, you can buy ERG-1SJ160V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ160V.
| CKCM25X8R1H152M060AK | 1500pF Isolated Capacitor 2 Array 50V X8R 0504 (1410 Metric) 0.054" L x 0.039" W (1.37mm x 1.00mm) | CKCM25X8R1H152M060AK.pdf | |
| M39003/01-5096/TR | 0.12µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-5096/TR.pdf | |
| SMCJ170A-TP | TVS DIODE 170VWM 275VC SMC | SMCJ170A-TP.pdf | |
| EBC25DRYI-S93 | CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD | EBC25DRYI-S93.pdf | |
| EFO-JM3205E5 | 32MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 10pF ±0.2% -20°C ~ 80°C Surface Mount | EFO-JM3205E5.pdf | |
| 9130-00 | 150nH Unshielded Wirewound Inductor 1.2A 100 mOhm Max Axial | 9130-00.pdf | |
| MIC3230YTSE | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) PWM Dimming 16-TSSOP-EP | MIC3230YTSE.pdf | |
| LY M67K-J1K2-26-Z | Yellow 587nm LED Indication - Discrete 1.8V 2-SMD, J-Lead | LY M67K-J1K2-26-Z.pdf | |
| VE-JNV-CX | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VE-JNV-CX.pdf | |
| JRCW016A0R64-18Z | DC/DC CONVERTER 28V 16A 448W | JRCW016A0R64-18Z.pdf | |
| 8690380000 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable | 8690380000.pdf | |
| 1877067-3 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | 1877067-3.pdf | |
| MS3459L36-52P | 52 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | MS3459L36-52P.pdf | |
| 167418-1 | CONN SOCKET 20-24AWG TIN CRIMP | 167418-1.pdf | |
| 116-87-652-41-006101 | CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD | 116-87-652-41-006101.pdf |