| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ153A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 15K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ153A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ153A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ153A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ153A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ153A is new and unused, you can buy ERG-1SJ153A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ153A.
| VJ0805D430JXAAJ | 43pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D430JXAAJ.pdf | |
| MKP385311040JCA2B0 | 0.011µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) | MKP385311040JCA2B0.pdf | |
| CDV19EF300JO3F | 30pF Mica Capacitor 1000V (1kV) Radial 0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm) | CDV19EF300JO3F.pdf | |
| VE-J4Y-IW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VE-J4Y-IW-F3.pdf | |
| 4-2172083-2 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | 4-2172083-2.pdf | |
| TV06RW-25-29PD | 29 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RW-25-29PD.pdf | |
| VG95234A-18-13PN | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | VG95234A-18-13PN.pdf | |
| FCC17C37PA4EB | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17C37PA4EB.pdf | |
| 89891-328H | 56 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89891-328H.pdf | |
| 3-644461-7 | 7 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 18 AWG | 3-644461-7.pdf | |
| 2-353079-3 | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.400" (10.16mm) Through Hole, Right Angle Gold | 2-353079-3.pdf | |
| 360-10-121-00-001101 | 21 Position Header Strip Connector Slotted Gold | 360-10-121-00-001101.pdf |