| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ152A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1.5K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ152A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ152A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.5k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ152A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ152A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ152A is new and unused, you can buy ERG-1SJ152A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ152A.
| MAL203851471E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203851471E3.pdf | |
| CGS404U025X5C | 400000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 4 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS404U025X5C.pdf | |
| 17011322206 | HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU | 17011322206.pdf | |
| LDGPON155 | 155.52MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 80mA Enable/Disable | LDGPON155.pdf | |
| LNK6668V | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 | LNK6668V.pdf | |
| XHGAWT-00-0000-00000UVE8 | LED Lighting XLamp® XH-G White, Warm 2700K 2.9V 65mA 130° 2-SMD, No Lead | XHGAWT-00-0000-00000UVE8.pdf | |
| VE-B0Z-EY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-B0Z-EY-F3.pdf | |
| 104110004 | ULCD-43-PT LCD Touchscreen 4.3" Display Raspberry Pi Platform Evaluation Expansion Board | 104110004.pdf | |
| 2-1423393-8 | RELAY | 2-1423393-8.pdf | |
| AIT6E20-27SC | ER 14C 14#16 SKT PLUG | AIT6E20-27SC.pdf | |
| DTS26F17-26HA | 26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | DTS26F17-26HA.pdf | |
| D38999/24MG41HC-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN | D38999/24MG41HC-LC.pdf | |
| MS3456L36-10B | 48 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | MS3456L36-10B.pdf | |
| 4301.5015 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 4301.5015.pdf |