| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ121A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 120 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ121A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ121A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ121A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ121A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ121A is new and unused, you can buy ERG-1SJ121A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ121A.
| ESMR401VSN181MP30S | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR401VSN181MP30S.pdf | |
| 16YXG680MEFCT810X16 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 16YXG680MEFCT810X16.pdf | |
| CDR32BP680BKZSAT | 68pF 100V Ceramic Capacitor BP 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CDR32BP680BKZSAT.pdf | |
| P4KE51A-G | TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO41 | P4KE51A-G.pdf | |
| 5KP64CE3/TR13 | TVS DIODE 64VWM 114VC P600 | 5KP64CE3/TR13.pdf | |
| GEC25DREH-S93 | CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET | GEC25DREH-S93.pdf | |
| KBJ2501G | DIODE BRIDGE 100V 25A KBJ | KBJ2501G.pdf | |
| 1EZ150D5/TR8 | Zener Diode 150V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1EZ150D5/TR8.pdf | |
| 8532R-40J | 1.8mH Unshielded Inductor 300mA 4 Ohm Max 2-SMD | 8532R-40J.pdf | |
| ICE5LP4K-CM36ITR1K | IC FPGA 26 I/O 36UCFBGA | ICE5LP4K-CM36ITR1K.pdf | |
| 23LCV1024T-E/ST | IC NVSRAM 1MBIT 20MHZ 8TSSOP | 23LCV1024T-E/ST.pdf | |
| VE-B4X-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W | VE-B4X-EX-S.pdf | |
| RC1608J9R1CS | RES SMD 9.1 OHM 5% 1/10W 0603 | RC1608J9R1CS.pdf | |
| DEMAM9PNM-F225 | DSUB 9 M CRIMP G50 NM SS | DEMAM9PNM-F225.pdf | |
| 1960510000 | 23 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1960510000.pdf |