| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ102A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ102A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ102A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ102A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ102A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ102A is new and unused, you can buy ERG-1SJ102A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ102A.
| CGS102T500W3C | 1000µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 101 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS102T500W3C.pdf | |
| C941U332MYWDBAWL45 | 3300pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.433" Dia (11.00mm) | C941U332MYWDBAWL45.pdf | |
| 5KP70CE3/TR13 | TVS DIODE 70VWM 125VC P600 | 5KP70CE3/TR13.pdf | |
| MASMBG130A | TVS DIODE 130VWM 209VC DO215AA | MASMBG130A.pdf | |
| MA3D756 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack | MA3D756.pdf | |
| TFZVTR20B | Zener Diode 20V 500mW Surface Mount TUMD2M | TFZVTR20B.pdf | |
| KSC5024RTU | TRANS NPN 500V 10A TO-3P | KSC5024RTU.pdf | |
| IXTA98N075T7 | MOSFET N-CH 75V 98A TO-263-7 | IXTA98N075T7.pdf | |
| STM8L052R8T6 | STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP | STM8L052R8T6.pdf | |
| AD8620AR-REEL7 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | AD8620AR-REEL7.pdf | |
| VE-JNY-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VE-JNY-EX-F1.pdf | |
| VE-JVP-MZ-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W | VE-JVP-MZ-F3.pdf | |
| MS3102A22-20P | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3102A22-20P.pdf | |
| CA06COMPG24-10SB01 | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA06COMPG24-10SB01.pdf |