| Manufacturer Part Number: | ERG-1SJ100V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 10 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-1SJ100V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-1SJ100V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-1SJ100V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-1SJ100V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-1SJ100V is new and unused, you can buy ERG-1SJ100V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-1SJ100V.
| WKP472MCPEH0KR | 4700pF 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.709" Dia (18.00mm) | WKP472MCPEH0KR.pdf | |
| S-8353J25MC-IYKT2U | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 300mA (Switch) SC-74A, SOT-753 | S-8353J25MC-IYKT2U.pdf | |
| VI-B1T-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-B1T-EY-S.pdf | |
| VI-25T-CX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VI-25T-CX-F3.pdf | |
| V110A36C400BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W | V110A36C400BN3.pdf | |
| V375A48M400BS2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W | V375A48M400BS2.pdf | |
| RMCF0603FG210R | RES SMD 210 OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FG210R.pdf | |
| ACM24DTKI-S288 | CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 | ACM24DTKI-S288.pdf | |
| PAB.M0.8GL.AC39J | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PAB.M0.8GL.AC39J.pdf | |
| 8-146503-4 | 68 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 8-146503-4.pdf | |
| 77315-401-19LF | 19 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 77315-401-19LF.pdf | |
| 5-102557-4 | 30 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 5-102557-4.pdf | |
| CMF652K7000FKR6 | RES 2.7K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF652K7000FKR6.pdf |