| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ824V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 820K OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ824V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ824V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 820k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -1000ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ824V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ824V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ824V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ824V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ824V.
| NCP1200P60G | Converter Offline Flyback Topology 60kHz 8-PDIP | NCP1200P60G.pdf | |
| HLMT-QH00-WX000 | Red-Orange 615nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Flat Lead | HLMT-QH00-WX000.pdf | |
| PDS1-S5-S24-S | DC/DC CONVERTER 24V 1W | PDS1-S5-S24-S.pdf | |
| VI-B54-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VI-B54-CW-S.pdf | |
| ISL6527AEVAL2 | ISL6527A - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | ISL6527AEVAL2.pdf | |
| RMCF0603FT150K | RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT150K.pdf | |
| MS3459W22-7P | 1 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | MS3459W22-7P.pdf | |
| SLW-118-01-T-D | 36 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | SLW-118-01-T-D.pdf | |
| 282843-7 | 7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole | 282843-7.pdf | |
| RG2012P-562-D-T5 | RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012P-562-D-T5.pdf | |
| AF1210FR-07332RL | RES SMD 332 OHM 1% 1/2W 1210 | AF1210FR-07332RL.pdf | |
| MCU08050F1003BP500 | RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 | MCU08050F1003BP500.pdf | |
| SFR2500004221FR500 | RES 4.22K OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500004221FR500.pdf |