| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ623V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 62K OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ623V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ623V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 62k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ623V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ623V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ623V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ623V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ623V.
| MAL210656104E3 | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210656104E3.pdf | |
| HCC10DRTN | CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD | HCC10DRTN.pdf | |
| ECS-120-18-33Q-DS | 12MHz ±30ppm Crystal 18pF 100 Ohm -40°C ~ 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ECS-120-18-33Q-DS.pdf | |
| ABC2-14.7456MHZ-4-T | 14.7456MHz ±30ppm Crystal 18pF 35 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ABC2-14.7456MHZ-4-T.pdf | |
| ASDM1-10.000MHZ-LC-T | 10MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 10mA Standby (Power Down) | ASDM1-10.000MHZ-LC-T.pdf | |
| NTJS4151PT1 | MOSFET P-CH 20V 3.3A SOT-363 | NTJS4151PT1.pdf | |
| JANTXV2N6849 | MOSFET P-CH 100V 6.5A | JANTXV2N6849.pdf | |
| AD9978BCPZRL | 2 Channel AFE 14 Bit 40-LFCSP (6x6) | AD9978BCPZRL.pdf | |
| ATXMEGA192C3-MHR | AVR AVR® XMEGA® C3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 192KB (96K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATXMEGA192C3-MHR.pdf | |
| VI-25J-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VI-25J-EY-F2.pdf | |
| VI-B5K-MV-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-B5K-MV-S.pdf | |
| GTC08R32-8S | GT 30C 6#12 24#16 SKT PLUG | GTC08R32-8S.pdf | |
| 10-107618-22S | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | 10-107618-22S.pdf | |
| M22-2581305 | 26 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M22-2581305.pdf |