| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ620V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 62 OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ620V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ620V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 62 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ620V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ620V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ620V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ620V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ620V.
| C3216X5R1C106M085AC | 10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R1C106M085AC.pdf | |
| ECW-U1683JC9 | 0.068µF Film Capacitor 100V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1913 (4833 Metric) 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm) | ECW-U1683JC9.pdf | |
| V56MT2A | VARISTOR 56V 40A SOD83A AXIAL | V56MT2A.pdf | |
| CMDSH2-3 TR | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 | CMDSH2-3 TR.pdf | |
| VS-MBR745PBF | DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO220AC | VS-MBR745PBF.pdf | |
| TPDV840RG | TRIAC ALTERNISTOR 800V 40A TOP3 | TPDV840RG.pdf | |
| LTC2355IMSE-14#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-MSOP-EP | LTC2355IMSE-14#PBF.pdf | |
| VE-2T3-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VE-2T3-EY-B1.pdf | |
| V150A15T500BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W | V150A15T500BN3.pdf | |
| CRCW120615M0JPEAHR | RES SMD 15M OHM 5% 1/4W 1206 | CRCW120615M0JPEAHR.pdf | |
| CA3106F22-19S | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106F22-19S.pdf | |
| MS27501B25C | CONN BACKSHELL | MS27501B25C.pdf | |
| RT0805CRB07140KL | RES SMD 140K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRB07140KL.pdf | |
| 9C04021A2613FLHF3 | RES SMD 261K OHM 1% 1/16W 0402 | 9C04021A2613FLHF3.pdf |