| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ564V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 24170 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ564V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ564V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -1000ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ564V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ564V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ564V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ564V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ564V.
| B43305A9337M87 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9337M87.pdf | |
| 4-1879064-2 | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 25V 2312 (6032 Metric) 600 mOhm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | 4-1879064-2.pdf | |
| SN74LVT543DWR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74LVT543DWR.pdf | |
| LCW CQ7P.CC-KPKR-5L7N-1 | LED Lighting OSLON SSL® 80 White, Neutral 4000K 3.2V 350mA 80° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | LCW CQ7P.CC-KPKR-5L7N-1.pdf | |
| R0.25S12-1215/H-R | CONV DC/DC 0.25W 12V IN 15V OUT | R0.25S12-1215/H-R.pdf | |
| RER40F1500RC02 | RES CHAS MNT 150 OHM 1% 5W | RER40F1500RC02.pdf | |
| RL1206FR-7W0R56L | RES SMD 0.56 OHM 1% 1/2W 1206 | RL1206FR-7W0R56L.pdf | |
| SLW30R-1C7 | 30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle | SLW30R-1C7.pdf | |
| MCS04020D8660BE100 | RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0402 | MCS04020D8660BE100.pdf | |
| RCP1206B1K00GTP | RES SMD 1K OHM 2% 11W 1206 | RCP1206B1K00GTP.pdf | |
| RW1S0BAR750JET | RES SMD 0.75 OHM 5% 1W J LEAD | RW1S0BAR750JET.pdf | |
| Y162525K0000B9R | RES SMD 25K OHM 0.1% 0.3W 1206 | Y162525K0000B9R.pdf | |
| RS01A2K200FE70 | RES 2.2K OHM 1W 1% WW AXIAL | RS01A2K200FE70.pdf |