| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ4R3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 4.3 OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ4R3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ4R3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 4.3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ4R3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ4R3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ4R3V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ4R3V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ4R3V.
| PHK12NQ10T,518 | MOSFET N-CH 100V 11.6A SOT96-1 | PHK12NQ10T,518.pdf | |
| CMT1-7-R | 4.2mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.89A DCR 80 mOhm (Typ) | CMT1-7-R.pdf | |
| CD4072BNSR | OR Gate IC 2 Channel 14-SO | CD4072BNSR.pdf | |
| KPT7E20-41PEW | 41 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | KPT7E20-41PEW.pdf | |
| BACC63CC18-11S7 | 11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC63CC18-11S7.pdf | |
| 1521588 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets IDC Gold | 1521588.pdf | |
| TVS07RF-19-35HA-LC | TV 66C 66#22D PIN J/N RECP | TVS07RF-19-35HA-LC.pdf | |
| 1619602 | 6 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | 1619602.pdf | |
| DBX25PA191 | D-SUB SOLDER M3 C NUT | DBX25PA191.pdf | |
| SLW8R-1C7 | 8 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle | SLW8R-1C7.pdf | |
| RJHSEG086A8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Unshielded | RJHSEG086A8.pdf | |
| 77315-401-15LF | 15 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 77315-401-15LF.pdf | |
| ELFP0321P | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | ELFP0321P.pdf |