| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ3R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 3 OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ3R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ3R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ3R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ3R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ3R0V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ3R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ3R0V.
| MALIEYH07CC522F02K | 22000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 32 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07CC522F02K.pdf | |
| GMD31500 | 240 ~ 700pF Trimmer Capacitor 175V Side Adjustment Through Hole 0.752" L x 0.375" W (19.10mm x 9.53mm) | GMD31500.pdf | |
| GHW13000 | 0.8 ~ 13pF Trimmer Capacitor 750V Top Adjustment User Defined 0.375" Dia x 0.609" L (9.52mm x 15.47mm) | GHW13000.pdf | |
| 452-K14-FN2-60A | CIR BRKR THRM-MAG 60A 28VDC | 452-K14-FN2-60A.pdf | |
| 1N6113A | TVS DIODE 15.2VWM BPKG AXIAL | 1N6113A.pdf | |
| EBC20DSXI | CONN EDGECARD 40POS .100" | EBC20DSXI.pdf | |
| SIT8924BM-73-XXE-25.000000E | OSC XO 25MHZ OE | SIT8924BM-73-XXE-25.000000E.pdf | |
| EPF6024ABC256-2 | IC FPGA 218 I/O 256BGA | EPF6024ABC256-2.pdf | |
| SN74LVC257ADBRG4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SSOP | SN74LVC257ADBRG4.pdf | |
| 8380-3PG-321 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | 8380-3PG-321.pdf | |
| 55508-324 | 24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 55508-324.pdf | |
| AT1206DRD07340KL | RES SMD 340K OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRD07340KL.pdf | |
| RNCF0603BKE3K28 | RES SMD 3.28KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RNCF0603BKE3K28.pdf |