| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ390V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 39 OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ390V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ390V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 39 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ390V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ390V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ390V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ390V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ390V.
| F380J226MMAAH1 | 22µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 6.3V 0603 (1608 Metric) 200 mOhm 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm) | F380J226MMAAH1.pdf | |
| BK/GMA-V-1.6A | FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM | BK/GMA-V-1.6A.pdf | |
| GSA14DRMH | CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW | GSA14DRMH.pdf | |
| GCM28DCST | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | GCM28DCST.pdf | |
| RCX120N20 | MOSFET N-CH 200V 12A TO-220FM | RCX120N20.pdf | |
| FT24C04A-USR-T | IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8SOP | FT24C04A-USR-T.pdf | |
| VE-250-MV-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W | VE-250-MV-S.pdf | |
| RMCF0201FT22R6 | RES SMD 22.6 OHM 1% 1/20W 0201 | RMCF0201FT22R6.pdf | |
| CTVP00RF-17-73PB-P15 | 73 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RF-17-73PB-P15.pdf | |
| 1-1740699-2 | SOLARLOK R G-G 4/4 WITH CABLE , | 1-1740699-2.pdf | |
| 0022292081 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 0022292081.pdf | |
| 321874 | Ring Terminal Connector 5/16 Stud Circular 3/0 AWG Crimp | 321874.pdf | |
| PAT0603E5230BST1 | RES SMD 523 OHM 0.1% 0.15W 0603 | PAT0603E5230BST1.pdf |