| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 3.6K OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 3.6k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ362V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ362V.
| C901U150JVSDCA7317 | 15pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U150JVSDCA7317.pdf | |
| SQCAEA120GA1ME | 12pF 150V Ceramic Capacitor A 0605 (1613 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | SQCAEA120GA1ME.pdf | |
| CPDVR083V3UA | TVS DIODE 3.3VWM 8VC SOT383 | CPDVR083V3UA.pdf | |
| S2D-TP | DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA | S2D-TP.pdf | |
| DFLZ16-TP | Zener Diode 16V 1W ±6% Surface Mount SOD-123FL | DFLZ16-TP.pdf | |
| LTC3727IG-1#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3727IG-1#TRPBF.pdf | |
| LP3907QSQX-JXI7/NOPB | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) 2.1MHz 24-WFQFN Exposed Pad | LP3907QSQX-JXI7/NOPB.pdf | |
| VE-233-CV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | VE-233-CV-B1.pdf | |
| RG3216P-3303-B-T1 | RES SMD 330K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-3303-B-T1.pdf | |
| KPSE00P22-21P | 21 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KPSE00P22-21P.pdf | |
| GTC06G-24-22S | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | GTC06G-24-22S.pdf | |
| GTC02R-28-AYP | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | GTC02R-28-AYP.pdf | |
| MRS25000C5101FC100 | RES 5.1K OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C5101FC100.pdf | |
| CMF55549K00FKRE70 | RES 549K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55549K00FKRE70.pdf |