| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ360V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 36 OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ360V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ360V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 36 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ360V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ360V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ360V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ360V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ360V.
| EKZM160ETD221MF11D | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZM160ETD221MF11D.pdf | |
| GCM10DTMI-S189 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | GCM10DTMI-S189.pdf | |
| REG711EA-2.5/2K5 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | REG711EA-2.5/2K5.pdf | |
| CXB1304-0000-000C0HC265E | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXB1304 White, Cool Square | CXB1304-0000-000C0HC265E.pdf | |
| 70Z3447-1 | FUSEHOLDER G5 BLK | 70Z3447-1.pdf | |
| CRCW040234R0FKED | RES SMD 34 OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW040234R0FKED.pdf | |
| 207774-3 | Black Connector Backshell, Cable Clamp 1 3/8-18 UNEF 23 | 207774-3.pdf | |
| D38999/24WA98PNL | 3 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | D38999/24WA98PNL.pdf | |
| D38999/24FC8AN | 8 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | D38999/24FC8AN.pdf | |
| XF2H-3515-1 | 35 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | XF2H-3515-1.pdf | |
| RT1210WRB07820RL | RES SMD 820 OHM 0.05% 1/4W 1210 | RT1210WRB07820RL.pdf | |
| CMF602K0000GKRE | RES 2K OHM 1W 2% AXIAL | CMF602K0000GKRE.pdf |