| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 2.4K OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ242V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ242V.
| C931U101JVSDBAWL20 | 100pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | C931U101JVSDBAWL20.pdf | |
| GSC18DREH-S734 | CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET | GSC18DREH-S734.pdf | |
| GCM28DTKD-S288 | CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND | GCM28DTKD-S288.pdf | |
| CSX-252FAE24000000T | 24MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 7mA Standby (Power Down) | CSX-252FAE24000000T.pdf | |
| TZQ5265B-GS08 | Zener Diode 62V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | TZQ5265B-GS08.pdf | |
| 2EZ12D5/12 | Zener Diode 12V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ12D5/12.pdf | |
| PD55025STR-E | RF Mosfet LDMOS 12.5V 200mA 500MHz 14.5dB 25W PowerSO-10RF (Straight Lead) | PD55025STR-E.pdf | |
| TPS2032DRG4 | IC 1.5A PWR DIST SWITCH 8-SOIC | TPS2032DRG4.pdf | |
| LT3015EDD-5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 1.5A 8-DFN (3x3) | LT3015EDD-5#PBF.pdf | |
| VI-B3K-EW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-B3K-EW-F4.pdf | |
| VI-B6F-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W | VI-B6F-CX-B1.pdf | |
| VE-230-MU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | VE-230-MU-F3.pdf | |
| TNPW060322R1BEEA | RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW060322R1BEEA.pdf | |
| TNPW121080R6BEEA | RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/3W 1210 | TNPW121080R6BEEA.pdf | |
| CMF60128R00BER6 | RES 128 OHM 1W 0.1% AXIAL | CMF60128R00BER6.pdf |