| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ205V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 2M OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ205V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ205V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 2M | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -1000ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ205V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ205V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ205V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ205V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ205V.
| EBA40DREN-S13 | CONN EDGECARD 80POS .125" | EBA40DREN-S13.pdf | |
| JAN1N4988DUS | Zener Diode 180V 5W ±1% Surface Mount D-5B | JAN1N4988DUS.pdf | |
| Q8012RH2 | TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO220 | Q8012RH2.pdf | |
| LCMXO640E-4MN132I | IC FPGA 101 I/O 132CSBGA | LCMXO640E-4MN132I.pdf | |
| A3PN060-1VQG100 | IC FPGA 71 I/O 100VQFP | A3PN060-1VQG100.pdf | |
| MC74LVX4053DR2 | 3 Circuit IC Switch 2:1 26 Ohm 16-SOIC | MC74LVX4053DR2.pdf | |
| MAX6388XS20D6-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-4 | MAX6388XS20D6-T.pdf | |
| 104990041 | FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP YELLOW | 104990041.pdf | |
| LNE-48V185WDAA | 3.9A 48V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | LNE-48V185WDAA.pdf | |
| CN1021A20G28S8-200 | 28 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN1021A20G28S8-200.pdf | |
| 0561168228 | COMPACT ROBOT CRIMP PIN CHAIN WP | 0561168228.pdf | |
| 0395121518 | 18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0395121518.pdf | |
| RCWL0805R150JMEA | RES SMD 0.15 OHM 5% 1/8W 0805 | RCWL0805R150JMEA.pdf | |
| RL0402FR-070R39L | RES SMD 0.39 OHM 1% 1/16W 0402 | RL0402FR-070R39L.pdf | |
| RNC60H9531FPRE6 | RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNC60H9531FPRE6.pdf |