| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ1R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1.5 OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ1R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ1R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 1.5 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ1R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ1R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ1R5V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ1R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ1R5V.
| C1206C331J1GACTU | 330pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C331J1GACTU.pdf | |
| MSMLG60A | TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO215AB | MSMLG60A.pdf | |
| MBR0520LT1G | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123 | MBR0520LT1G.pdf | |
| CZRFR52C2V2 | Zener Diode 2.2V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR52C2V2.pdf | |
| VI-B4W-EV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W | VI-B4W-EV-B1.pdf | |
| ERJ-PA3D3243V | RES SMD 324K OHM 0.5% 1/4W 0603 | ERJ-PA3D3243V.pdf | |
| ABC31DRYH | CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD | ABC31DRYH.pdf | |
| D38999/24WB35SD | 13 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24WB35SD.pdf | |
| 0022288180 | 18 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0022288180.pdf | |
| AT0402BRD075K76L | RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/16W 0402 | AT0402BRD075K76L.pdf | |
| CMF60825R00FKRE | RES 825 OHM 1W 1% AXIAL | CMF60825R00FKRE.pdf | |
| RN65C2341FB14 | RES 2.34K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65C2341FB14.pdf |