| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ1R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1.2 OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ1R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ1R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 1.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ1R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ1R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ1R2V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ1R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ1R2V.
| UHW1A123MHD | 12000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1A123MHD.pdf | |
| TWETALSANF-15.050000 | 15.05MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Through Hole 2.8 V ~ 3.3 V 3.5mA | TWETALSANF-15.050000.pdf | |
| KBU8B-E4/51 | RECTIFIER BRIDGE 8A 100V KBU | KBU8B-E4/51.pdf | |
| 4902-S | 59nH Adjustable Inductor 95 @ 75MHz Radial 0.400" L x 0.400" W (10.16mm x 10.16mm) | 4902-S.pdf | |
| LQW04AN1N1D00D | 1.1nH Unshielded Inductor 990mA 30 mOhm Max Nonstandard | LQW04AN1N1D00D.pdf | |
| MX852BB0030 | SYNTHESIZER MODULE | MX852BB0030.pdf | |
| CRT0402-FZ-1962GLF | RES SMD 19.6K OHM 1% 1/16W 0402 | CRT0402-FZ-1962GLF.pdf | |
| 0781191238 | 23 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount | 0781191238.pdf | |
| 929800-01-26-RK | 26 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 929800-01-26-RK.pdf | |
| 0387290381 | 6 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Quick Connect Tabs | 0387290381.pdf | |
| RT0603CRC07105RL | RES SMD 105 OHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRC07105RL.pdf | |
| 9T04021A8661DBHF3 | RES SMD 8.66KOHM 0.5% 1/16W 0402 | 9T04021A8661DBHF3.pdf | |
| Y1691V0415QQ0L | RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL | Y1691V0415QQ0L.pdf |