| Manufacturer Part Number: | ERD-S2TJ101V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S2TJ101V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S2TJ101V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS2 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 100 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S2TJ101V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S2TJ101V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S2TJ101V is new and unused, you can buy ERD-S2TJ101V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S2TJ101V.
| ECX-L32CM-12.288 | OSC 12.288MHZ 3.3V LVDS SMD | ECX-L32CM-12.288.pdf | |
| DZ4J024K0R | Zener Diode Array 2 Independent 2.4V 200mW SMini4-F3-B | DZ4J024K0R.pdf | |
| MSP430FG6626IPZ | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430FG6626IPZ.pdf | |
| VI-JTT-CY | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-JTT-CY.pdf | |
| VE-2T1-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-2T1-IX-F4.pdf | |
| LMX25311650EVAL | LMX2531LQ1650E - Timing, Frequency Synthesizer Evaluation Board | LMX25311650EVAL.pdf | |
| RG1005P-2671-D-T10 | RES SMD 2.67KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RG1005P-2671-D-T10.pdf | |
| FH33J-4S-0.5SH(99) | 4 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | FH33J-4S-0.5SH(99).pdf | |
| 1918626-1 | CONN/ADAPTER/COMP | 1918626-1.pdf | |
| 78229-204 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 78229-204.pdf | |
| 350-80-121-01-609101 | 11 Positions Header, Unshrouded Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Tin | 350-80-121-01-609101.pdf | |
| WPJR-02V-1-S(NN) | 2 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.197" (5.00mm) | WPJR-02V-1-S(NN).pdf | |
| CRCW12103R00FKEA | RES SMD 3 OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW12103R00FKEA.pdf | |
| RT2010FKE07536RL | RES SMD 536 OHM 1% 1/2W 2010 | RT2010FKE07536RL.pdf | |
| TNPW1210732KBETA | RES SMD 732K OHM 0.1% 1/3W 1210 | TNPW1210732KBETA.pdf |