| Manufacturer Part Number: | ERD-S1TJ911V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 33010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 910 OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S1TJ911V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S1TJ911V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS1 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 910 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S1TJ911V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S1TJ911V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S1TJ911V is new and unused, you can buy ERD-S1TJ911V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S1TJ911V.
| VJ1825A102JBCAT4X | 1000pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric) 0.183" L x 0.252" W (4.65mm x 6.40mm) | VJ1825A102JBCAT4X.pdf | |
| MKT1813168635 | 680pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Axial 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm) | MKT1813168635.pdf | |
| M39006/09-8463 | 750µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 0.406" Dia x 1.126" L (10.31mm x 28.60mm) | M39006/09-8463.pdf | |
| SMBJ12-E3/5B | TVS DIODE 12VWM 22VC SMB | SMBJ12-E3/5B.pdf | |
| ICTE-10RL4G | TVS DIODE 10VWM 16.7VC AXIAL | ICTE-10RL4G.pdf | |
| ECC22DPUS | CONN EDGECARD 44POS .100" | ECC22DPUS.pdf | |
| JAN1N943B-1 | Zener Diode 11.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JAN1N943B-1.pdf | |
| 5022R-151F | 150nH Unshielded Inductor 3.5A 30 mOhm Max 2-SMD | 5022R-151F.pdf | |
| MB90F443GPF-G | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90440G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F443GPF-G.pdf | |
| NCV4299CD150R2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA 8-SOIC | NCV4299CD150R2G.pdf | |
| HCC65DRTH-S734 | CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD | HCC65DRTH-S734.pdf | |
| FCC17A15SC69B | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17A15SC69B.pdf | |
| RC0100FR-0728KL | RES SMD 28K OHM 1% 1/32W 01005 | RC0100FR-0728KL.pdf |