| Manufacturer Part Number: | ERD-S1TJ8R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S1TJ8R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S1TJ8R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS1 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 8.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S1TJ8R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S1TJ8R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S1TJ8R2V is new and unused, you can buy ERD-S1TJ8R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S1TJ8R2V.
| IEG1-35994-30-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEG1-35994-30-V.pdf | |
| 8Z-14.31818MAHI-T | CRYSTAL 14.31818MHZ 16PF SMT | 8Z-14.31818MAHI-T.pdf | |
| 445A23K12M00000 | 12MHz ±20ppm Crystal 8pF 50 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 2-SMD | 445A23K12M00000.pdf | |
| MX7528TQ/883B | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-CDIP | MX7528TQ/883B.pdf | |
| 5530701200F | LED Circuit Board Indicator 2 High Green, Red (x 2) Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5530701200F.pdf | |
| V375A54C600BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W | V375A54C600BF3.pdf | |
| VE-2VV-MY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VE-2VV-MY-F2.pdf | |
| LJT06RE-17-35SB | LJT 55C 55#22D SKT PLUG | LJT06RE-17-35SB.pdf | |
| CA3100E18-1SBF8008A176 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CA3100E18-1SBF8008A176.pdf | |
| 0022286143 | 14 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0022286143.pdf | |
| 68696-404HLF | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 68696-404HLF.pdf | |
| 430615-02-0 | 2 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 430615-02-0.pdf | |
| 33464 | Ring Terminal Connector 10 Stud Circular 6 AWG Crimp | 33464.pdf | |
| RT0805WRB073K4L | RES SMD 3.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRB073K4L.pdf |