| Manufacturer Part Number: | ERD-S1TJ752V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S1TJ752V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S1TJ752V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS1 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 7.5k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S1TJ752V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S1TJ752V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S1TJ752V is new and unused, you can buy ERD-S1TJ752V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S1TJ752V.
| VJ0805D910FXAAC | 91pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D910FXAAC.pdf | |
| SMAJ45-E3/61 | TVS DIODE 45VWM 80.3VC SMA | SMAJ45-E3/61.pdf | |
| MAX6313UK27D3-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6313UK27D3-T.pdf | |
| R2S12-243.3-R | CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT SMD | R2S12-243.3-R.pdf | |
| REC3.5-1212DRW/R10/C | CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-12VOU | REC3.5-1212DRW/R10/C.pdf | |
| VI-27N-CW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VI-27N-CW-F2.pdf | |
| ABM25DTKH | CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD | ABM25DTKH.pdf | |
| AIB6FA24-9SC-RDS | GT 2C 2#4 SKT PLUG | AIB6FA24-9SC-RDS.pdf | |
| CA3106F14S-5PF80F0 | 5 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | CA3106F14S-5PF80F0.pdf | |
| SQW-144-01-L-D | 88 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | SQW-144-01-L-D.pdf | |
| 5-1971793-2 | 5 Position Rectangular Housing Connector Plug Blue 0.098" (2.50mm) | 5-1971793-2.pdf | |
| TNPW120615R0BEEA | RES SMD 15 OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW120615R0BEEA.pdf | |
| RCP0603W750RJS3 | RES SMD 750 OHM 5% 3.9W 0603 | RCP0603W750RJS3.pdf |