| Manufacturer Part Number: | ERD-S1TJ750V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 75 OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERD-S1TJ750V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERD-S1TJ750V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ERD, ERO Series 01/Jun/2009 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERDS1 | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 75 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -150/ -350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERD-S1TJ750V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERD-S1TJ750V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERD-S1TJ750V is new and unused, you can buy ERD-S1TJ750V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERD-S1TJ750V.
| ECH-A22305JX | 3µF Film Capacitor 220V Polyester, Polyethylene, Metallized Radial 1.240" L x 0.610" W (31.50mm x 15.50mm) | ECH-A22305JX.pdf | |
| 0PAL440.XP | FUSE AUTOMOTIVE 40A AUTO LINK | 0PAL440.XP.pdf | |
| NE462M02-T1-AZ | RF Transistor NPN 12V 150mA 6GHz 1.8W Surface Mount | NE462M02-T1-AZ.pdf | |
| 2SA10960R | TRANS PNP 50V 2A TO-126 | 2SA10960R.pdf | |
| MB90020PMT-GS-225 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-225.pdf | |
| ADUM6202CRIZ-RL | General Purpose Digital Isolator 5000Vrms 2 Channel 25Mbps 25kV/µs CMTI 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | ADUM6202CRIZ-RL.pdf | |
| ACC44DREF | CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET | ACC44DREF.pdf | |
| D38999/24JE26HC-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN | D38999/24JE26HC-LC.pdf | |
| 171-009-113R001 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 171-009-113R001.pdf | |
| 10124017-3022125LF | 25 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 10124017-3022125LF.pdf | |
| 1761681-5 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 1761681-5.pdf | |
| 0022287360 | 36 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0022287360.pdf | |
| 9511900000 | 13 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 9511900000.pdf | |
| CMF7044K200FKEB | RES 44.2K OHM 1.75W 1% AXIAL | CMF7044K200FKEB.pdf |