| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW7871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.87KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW7871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW7871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.87k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW7871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW7871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW7871V is new and unused, you can buy ERA-8ARW7871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW7871V.
| 0031.8420 | FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM | 0031.8420.pdf | |
| HSHM-GUIDE-PIN-4 | CONN GUIDE PIN 8-32 UNC-2A | HSHM-GUIDE-PIN-4.pdf | |
| RBA22DTBI | CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD | RBA22DTBI.pdf | |
| ASTMUPCD-33-200.000MHZ-EY-E-T3 | 200MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | ASTMUPCD-33-200.000MHZ-EY-E-T3.pdf | |
| SY10E136JZ | IC COUNTER U/D 6BIT UNIV 28-PLCC | SY10E136JZ.pdf | |
| UC3854BDWG4 | PFC IC Average Current 200kHz 16-SOIC | UC3854BDWG4.pdf | |
| NHD-0420AZ-FL-YBW-33V3 | Character LCD Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - Yellow/Green Parallel 77.00mm x 47.00mm x 14.50mm | NHD-0420AZ-FL-YBW-33V3.pdf | |
| VE-B3T-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W | VE-B3T-IU-S.pdf | |
| ACV103 | AC/DC CONVERTER 5V 12V 70W | ACV103.pdf | |
| C48-00R18Y31P8-406 | 26500 31C 31#20 P TH RECP LC | C48-00R18Y31P8-406.pdf | |
| 801-43-009-10-003000 | 9 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-43-009-10-003000.pdf | |
| 1578970000 | JUMPER 18A 12MM PIN 4POS | 1578970000.pdf | |
| 0397270007 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0397270007.pdf | |
| 32161 | Terminal Knife Connector 8 AWG Non-Insulated | 32161.pdf |