| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW7682V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 76.8KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW7682V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW7682V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 76.8k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW7682V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW7682V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW7682V is new and unused, you can buy ERA-8ARW7682V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW7682V.
| UCW0J470MNL1GS | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCW0J470MNL1GS.pdf | |
| MAL210223152E3 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 81 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210223152E3.pdf | |
| T10B120 | SIBODTM AX 250A - 120V STD IH | T10B120.pdf | |
| SIT8918AE-83-33E-40.0000000T | OSC XO 3.3V 40MHZ OE | SIT8918AE-83-33E-40.0000000T.pdf | |
| DS1330WP-150+ | IC NVSRAM 256KBIT 150NS 34PCM | DS1330WP-150+.pdf | |
| CY7C136-55NC | IC SRAM 16KBIT 55NS 52QFP | CY7C136-55NC.pdf | |
| LT3759EMSE#TRPBF | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive or Negative, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 12-MSOP-EP | LT3759EMSE#TRPBF.pdf | |
| SLL-12EG | LED LAMP 12V GRN FOR M2P INDICTR | SLL-12EG.pdf | |
| VE-B64-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VE-B64-IW-F1.pdf | |
| MS3476L14-5SY | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | MS3476L14-5SY.pdf | |
| 10-606014-351 | Pin Contact 4 AWG Size 0 Crimp Silver | 10-606014-351.pdf | |
| YK50A08230J0G | 8 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK50A08230J0G.pdf | |
| 5451679 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 5451679.pdf | |
| 0395340621 | 21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395340621.pdf |