| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW5901V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.9K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW5901V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW5901V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.9k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW5901V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW5901V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW5901V is new and unused, you can buy ERA-8ARW5901V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW5901V.
| 171223J400D-F | 0.022µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm) | 171223J400D-F.pdf | |
| MKP1841312406G | 0.012µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial | MKP1841312406G.pdf | |
| V220CH8 | VARISTOR 220V 250A 2SMD | V220CH8.pdf | |
| 511BBA155M520BAG | 155.52MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 23mA Enable/Disable | 511BBA155M520BAG.pdf | |
| ABLNO-98.304MHZ-T2 | 98.304MHz LVCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA | ABLNO-98.304MHZ-T2.pdf | |
| 74ABT541CPC | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | 74ABT541CPC.pdf | |
| MC74HCT04ADR2 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | MC74HCT04ADR2.pdf | |
| LMZ7-RW40 | LED Lighting LUXEON MZ White, Neutral 4000K 5.6V 1.4A 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | LMZ7-RW40.pdf | |
| MP6-3P-2E-05 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-3P-2E-05.pdf | |
| TVP00DT-21-35HA | 79 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00DT-21-35HA.pdf | |
| KJB0T17W26JA | 26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KJB0T17W26JA.pdf | |
| 951242-2520-AR-TP | 42 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 951242-2520-AR-TP.pdf | |
| 4-146269-0 | 80 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 4-146269-0.pdf | |
| RT1206BRC0756R2L | RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRC0756R2L.pdf | |
| PAT0603E4812BST1 | RES SMD 48.1KOHM 0.1% 0.15W 0603 | PAT0603E4812BST1.pdf |