| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW5622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW5622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW5622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56.2k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW5622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW5622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW5622V is new and unused, you can buy ERA-8ARW5622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW5622V.
| TH3B106K010E1800 | 10µF Molded Tantalum Capacitors 10V 1411 (3528 Metric) 1.8 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | TH3B106K010E1800.pdf | |
| ECC12DRMH-S288 | CONN EDGECARD 24POS .100" | ECC12DRMH-S288.pdf | |
| RCM28DSEI-S13 | CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND | RCM28DSEI-S13.pdf | |
| FCPF13N60NT | MOSFET N-CH 600V 13A TO220F | FCPF13N60NT.pdf | |
| HM66A-0520150MLF13 | 15µH Shielded Wirewound Inductor 630mA 210 mOhm Max Nonstandard | HM66A-0520150MLF13.pdf | |
| 8N4Q001LG-0085CDI8 | Clock Oscillator IC 160MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0085CDI8.pdf | |
| Z8F041AHH020SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F041AHH020SC.pdf | |
| 5861206203F | LED Lamp Replacement White Wedge (T5) 14V T - 1 3/4 | 5861206203F.pdf | |
| EWA-P12C15B14 | 10k Ohm 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top, Standard, 45mm Adjustment Type | EWA-P12C15B14.pdf | |
| V300C12E75BG | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | V300C12E75BG.pdf | |
| VE-J3P-CW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-J3P-CW-B1.pdf | |
| 97-3107A20-7SZ-940 | AB 8C 8#16 SKT PLUG | 97-3107A20-7SZ-940.pdf | |
| 0386315306 | 6 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386315306.pdf |