| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW5112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW5112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW5112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51.1k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW5112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW5112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW5112V is new and unused, you can buy ERA-8ARW5112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW5112V.
| MXLSMCJLCE15A | TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB | MXLSMCJLCE15A.pdf | |
| QRF1430T30 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1400V (1.4kV) 177A Chassis Mount Module | QRF1430T30.pdf | |
| XCR3128XL-6VQG100C | IC CPLD 128MC 100VQFP | XCR3128XL-6VQG100C.pdf | |
| MAX267BCWG+T | IC FILTER BANDPASS PROG 24-SOIC | MAX267BCWG+T.pdf | |
| LT6020HDD#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LT6020HDD#PBF.pdf | |
| SN74LV393AD | IC DUAL 4BIT BINRY COUNTR 14SOIC | SN74LV393AD.pdf | |
| XC6124D530ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124D530ER-G.pdf | |
| LN873RPX | Orange LED Indication - Discrete 2.1V Radial | LN873RPX.pdf | |
| XPEBWT-L1-R250-00GE2 | LED Lighting XLamp® XP-E2 White, Cool 5700K 2.9V 350mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEBWT-L1-R250-00GE2.pdf | |
| V110A28E300BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W | V110A28E300BG3.pdf | |
| PT06E-10-2S(470) | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT06E-10-2S(470).pdf | |
| 0386390100 | 9 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386390100.pdf | |
| CPF0603B63K4E1 | RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/16W 0603 | CPF0603B63K4E1.pdf | |
| RCP0603W300RGS6 | RES SMD 300 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603W300RGS6.pdf |