| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW4752V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW4752V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW4752V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47.5k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW4752V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW4752V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW4752V is new and unused, you can buy ERA-8ARW4752V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW4752V.
| BQ014E0332J | 3300pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm) | BQ014E0332J.pdf | |
| 51939-192LF | R/A HDR POWERBLADE | 51939-192LF.pdf | |
| RBC18DRTH-S13 | CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND | RBC18DRTH-S13.pdf | |
| GBC20DRYH-S93 | CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD | GBC20DRYH-S93.pdf | |
| ASPI-4020S-750M-T | 75µH Shielded Wirewound Inductor 350mA 1.16 Ohm Nonstandard | ASPI-4020S-750M-T.pdf | |
| LP3996SDX-3308 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 0.8V 150mA, 300mA 10-WSON (3x3) | LP3996SDX-3308.pdf | |
| SSLCS-CM005-002 | SYNJET ZFLOW 75 LEVEL SELECT 5V | SSLCS-CM005-002.pdf | |
| V300A48H500BG | CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W | V300A48H500BG.pdf | |
| PT02SE20-16SX | PTSE 16C 16#16 SKT RECP | PT02SE20-16SX.pdf | |
| 10-565995-313N | D38999/24WA35PN W/ PC CON | 10-565995-313N.pdf | |
| 21038811430 | 4 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Backshell, Sealing Gland, Strain Relief | 21038811430.pdf | |
| SWR201-NREN-S15-RL-WH | 15 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin | SWR201-NREN-S15-RL-WH.pdf | |
| SQW-148-01-L-D-VS | 96 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | SQW-148-01-L-D-VS.pdf | |
| RACF164DFT68K1 | RES ARRAY 4 RES 68.1K OHM 1206 | RACF164DFT68K1.pdf |