| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW4222V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10000 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 42.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW4222V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW4222V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 42.2k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW4222V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW4222V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW4222V is new and unused, you can buy ERA-8ARW4222V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW4222V.
| C3216X5R1E225M160AA | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R1E225M160AA.pdf | |
| CG0603MLC-12E | VARISTOR 0603 | CG0603MLC-12E.pdf | |
| AST3TQ53-T-24.576MHZ-1-SW-T2 | 24.576MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 6mA | AST3TQ53-T-24.576MHZ-1-SW-T2.pdf | |
| CBR6A-040 | RECT BRIDGE | CBR6A-040.pdf | |
| S3KB-TP | DIODE GEN PURP 800V 3A DO214AA | S3KB-TP.pdf | |
| SK35E3/TR13 | DIODE SCHOTTKY 3A 50V SMCJ | SK35E3/TR13.pdf | |
| 8N3SV75LC-0021CDI8 | VCXO IC 164.3555MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0021CDI8.pdf | |
| CXA2530-0000-000N0HT440G | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA2530 White, Neutral Square | CXA2530-0000-000N0HT440G.pdf | |
| FC0402E50R0BTBST1 | RES SMD 50 OHM 0.1% 1/20W 0402 | FC0402E50R0BTBST1.pdf | |
| CIR030-24-22S-F80-T89 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CIR030-24-22S-F80-T89.pdf | |
| SJTP00RT-24-35P | 128 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | SJTP00RT-24-35P.pdf | |
| 2-146504-9 | 58 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 2-146504-9.pdf | |
| 1-1586585-0 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Tin | 1-1586585-0.pdf | |
| CMF65475R00FKEB | RES 475 OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF65475R00FKEB.pdf |