| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW3742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 37.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW3742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW3742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 37.4k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW3742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW3742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW3742V is new and unused, you can buy ERA-8ARW3742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW3742V.
| SMK316B7222KF-T | 2200pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | SMK316B7222KF-T.pdf | |
| TA45-AHWTL100C0 | CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC | TA45-AHWTL100C0.pdf | |
| 10091777-L0E-40DLF | XCEDE 3W LEFT 4PVH 8COL | 10091777-L0E-40DLF.pdf | |
| EMM12DRSN-S664 | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | EMM12DRSN-S664.pdf | |
| 105-181KS | 180nH Unshielded Inductor 710mA 190 mOhm Max 2-SMD | 105-181KS.pdf | |
| MAX6865UK16D5L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK16D5L+T.pdf | |
| VE-BNK-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VE-BNK-IW-F1.pdf | |
| JBXFF1G08MCSDSR | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | JBXFF1G08MCSDSR.pdf | |
| 641876-6 | 12P MTA156 HDR ASSY F/L W/O#3 | 641876-6.pdf | |
| 812-22-029-30-000101 | 29 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 812-22-029-30-000101.pdf | |
| 1779466 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1779466.pdf |